مشکلات اوپن سورس، مشکلات متن باز، تفاوت سیستم متن باز با اختصاصی

سایت اوپن سورس در مقابل دات نت Open Source(WordPress Joomla) VS asp dot net

تفاوت سیستم های متن باز اوپن سورس با سیستم های اختصاصی نوشته در چیست؟ در این مقاله معایب سیستم های متن باز را مطالعه می نمایید.

در ابتدا باید اشاره کنیم سیستم های شرکت مهندسی آبی بر بستر قدرتمند Microsoft Asp.net به صورت کاملا اختصاصی برنامه نویسی شده اند. این سیستم طی 15 سال تلاش شرکت طراحی برنامه نویسی و بر اساس نیاز مشتریان عزیز گسترش داده شده است.

این مقاله رو با توضیحی در مورد OpenCart Wordpress Joomla شروع میکنیم :
هر سه سیستم های اشاره شده جوملا و ورد پرس و اوپن کارت به صورت متن باز Open Source هستند. اوپن سورس به این معنی است که یک شرکت خارجی سیستمی را به صورت کاملا رایگان تهیه کرده و برای استفاده عموم در اینترنت قرارداده است. به عنوان مثال همین دو سایتی که عرض شد را طی لینک های زیر میتوانید به صورت کاملا رایگان دانلود نمایید.

لینک دانلود کاملا رایگان جوملا : https://downloads.joomla.org
لینک آموزش نصب جوملا بدون داشتن دانش تخصصی : https://docs.joomla.org

لینک دانلود کاملا رایگان وردپرس : https://wordpress.org/download
لینک آموزش نصب وردپرس بدون داشتن دانش فنی : https://wordpress.org/support

دانلود رایگان Open Cart : https://www.opencart.com/index.php?route=cms/download
آموزش رایگان نصب اوپن کارت : https://www.opencart.com/blog

همان طور که در بالا مشاهده کردید این سیستم ها رایگان هستند و نیازی نیست بابت نصب آنها هزینه ای پرداخت کنید.همچنین با جستجو در اینترنت میتوانید قالب های زیادی برای این سیستم ها پیدا کنید!
در این میان برخی از شرکت های طراحی سایت از این امر استفاده کرده و سیستم های فوق الذکر را فارسی سازی کرده اند و برای آن پوسته ( قالب گرافیکی) ایجاد کرده اند و برای شما این کار نصب را انجام میدهند.
البته شایان ذکر است با جستجو در اینترنت باز هم به صورت کاملا رایگان میتوانید ورد پرس و جوملای کاملا فارسی شده را پیدا کنید و با همان آموزش های داده شده شروع به نصب نمایید.

شاید برای شما این سوال پیش امده است مبالغی که شرکت های طراحی سایت که با سیستم های اوپن سورسی همچون وردپرس و جوملا کار میکنند میگیرند برای چیست؟ آنها که خودشان سیستم را ننوشته اند پس چرا هزینه دریافت میکنند؟!
در پاسخ به این سوال میتوان اینگونه توجیه کرد که این شرکت ها بخشی هزینه بابت پشتیبانی و نصب ماژول و تغییر قالب گرافیکی شما دریافت میکنند. البته میدانم برای شما سوال شده چرا پس قیمت هایشان انقدر بالا هست؟ با کمی جستجو در اینترنت شرکت هایی هستند که فروشگاه اینترنتی یا سیستم های شرکتی و پورتال با وردپرس جوملا اوپن کارت را تا ارقامی نزدیک به 20 الی 50 میلیون تومان به فروش میرسانند که برای ما هم جای سوال است!
در صورتی که همین سیستم ها را در حالت کامل ترین پکیج از شرکت آبی میتوانید با نهایتا 15 میلیون تومان (مینیموم 2.5 میلیون تومان) به صورت کاملا اختصاصی و برنامه نویسی شده تهیه فرمایید.

حال که متوجه شدید سیستم اوپن سورس چیست و دریافتید که به راحتی با کمی سرچ و آموزش یک هفته ای میتوانید آن را نصب و استفاده کنید در ادامه به نقات قوت و ضعف هر دو سیستم اوپن سورس و اختصاصی اشاره میکنم :
نقاط قوت سیستم اوپن سورس :
  • اگر خودتان اقدام به نصب کنید هزینه ای برای شما ندارد.
  • اگر شرکت مطمینی پیدا کنید هزینه های پایینی قالبا نهایتا تا 2 میلیون تومان دارند.
  • اگر شرکت مطمینی پیدا کنید پشتیبانی را برای شما انجام میدهند.
  • سایت در مدت زمان نسبتا کمتری به علت اوپن سورس بودن و آماده بودن تحویل داده می شود.

و اما نقاط ضعف آن را میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
  • به علت متن باز بودن کد های برنامه نویسی آن در معرض دید همه بوده و به راحتی حفره های امنیتی آن پیدا میشوند و امکان هک سایت شما وجود دارد.
  • به علت اوپن سورس بودن به آنها گواهی امنیت افتا داده نمی شود.
  • به دلیل عدم برنامه نویسی این سیستم ها توسط شرکت های ارایه دهنده اگر مشکلی در سیستم به وجود بیاید یا غیر قابل رفع و یا زمان زیادی برای رفع آن زمان نیاز هست.
  • بستر مدیریتی مشخص و غیر قابل شخصی سازی دارند
  • تغییرات در برنامه نویسی و یا نوشتن ماژول های جدید و اختصاصی بسیاز پر هزینه و زمان بر می باشد.

خلاصه :
اگر به دنبال یک سایت با بودجه بسیار کم هستید و یا قصد گسترش کار خود را ندارید و با دید کوتاه مدت کار میکنید سراغ سیستم های کد باز بروید. (وردپرس- جوملا - اوپن کارت و...)
اگر به دنبال یک کسب و کار اینترنتی قوی هستید و به فکر آینده هستید حتما سیستم های تجاری و اختصاصی را امتحان کنید.

شرکت آبی میتواند شما را با مشتریانی که قبلا از سیستم های اوپن سورسی همچون وردپرس و جوملا و اوپن کارت استفاده میکردند و به علت مشکلات بوجود آمده از جمله هزینه های زیاد تغییرات و برنامه نویسی اختصاصی و یا خرابی و از کار افتادن سیستم تصمیم به تعویض سیستم سایت خود به یک سیستم اختصاصی قوی گرفته اند ارتباط دهد تا با این دوستان صحبت کنید و از تجربیات تلخ آنها بهره مند شوید.

نظرات

 
 
Captcha  
برخی از سازمان ها و برندهایی که با آنها همکاری کرده ایم.

از مهمترین اهداف ما همکاری با نام های بزرگ برای پیشبرد استراتژهای صنعتی آنها از طریق رهیافتی تازه و دیجیتال است. پیشرفت ما مدیون همکاری با مشتریانی است که به دنبال چشم اندازهایی نو و بدون محدودیت هستند.

نظرات برخی از مشتریان ما را مطالعه فرمایید.